Skip to content

Надеждата и прогресът се намират в съвместната борба на народа с Комунистическата Партия на Гърция (КПГ)

Date:
май 29, 2026
κολαζ

Политическият живот в Гърция на практика се движи в ритъма на предизборната борба, въпреки уверенията на правителството, че парламентарни избори ще се проведат след края на мандата му през пролетта на 2027 г.

Съвсем наскоро две нови партии обявиха своето присъствие.

Първата партия, „Надежда за демокрация“, е основана от Мария Каристиану, която стана известна в страната като майка на една от жертвите на престъплението в железопътната катастрофа на Темпи. Става дума заедна еднолична  партия. Нейната лидерка М. Каристиану говори абстрактно и безкласово за „справедливост“, „прозрачност“, „демокрация“ и „независимост“, възхвалявайки „буржоазната законност“ и институциите на ЕС. Още от самото начало е свързвана с религиозни фанатици, поддържащи реакционни възгледи по определени въпроси.

Втората е също една еднолична партия, създадена от Алексис Ципрас, бивш министър-председател и бивш лидер на социалдемократическата партия СИРИЗА, която управляваше страната от 2015 до 2019 г., съвместно с крайнодясната партия АНЕЛ, обслужвайки интересите на големия капитал. Създаването на новата социалдемократическа партия, наречена ЕЛАС (Гръцки ляв алианс), има за свое предназначение да съживи политическия наратив за т.нар. „управляваща левица“. Педизвика същевременно сериозни вътрешни сътресения както в СИРИЗА, така и в партията Нова левица, които се оказаха на ръба на колапса, както и основателната загриженост от страна на ПАСОК, класическия полюс на гръцката социалдемокрация.

На този политически фон, говорейки на неотдавнашен митинг в Мениди (работническо предградие на Атина), генералният секретар на Централния комитет на КПГ Д. Куцумбас отбеляза:

„Правителството на Нова Демокрация и системните опозиционни партии спорят ежедневно за това коя от тях е по-способна да осигури икономически растеж. НД и Мицотакис пропагандират „политическата стабилност“, т.е. стабилността на позициите си като основно условие за успех. В същото време ПАСОК, Ципрас и други настояват за политическа промяна, но това не означава непременно промяна в политическия курс.“

Той фокусира конкретно върху ролята на опозицията, като подчерта, че „съществуваедна удобна опозиция, която гласува заедно с правителството на Нова Демокрация законопроектите и директивите на ЕС. Всички те се прекланят пред ЕС, НАТО, САЩ и техния съюзник Израел, мълчат за опасното участие на страната ни във военните конфликти и – най-важното – обслужват интересите на същата класа: на капиталистическата класа, на експлоататорите на труда на нашия народ“.

Позовавайки се на едноличните партии, той добави: „Те се водят от лидери, които се представят ролята на Месия, предлагайки готови решения. Това, което те изискват от народа, е да стане от канапето веднъж на четири години, да гласува за тях, а след това да седне отново и послушно и мирно да следи за собственото си клане. Вече видяхме и ще видим много такива Месии в наши дни и в близко бъдеще“.

Говорейки за ролята на Комунистическата партия, генералният секретар на ЦК на КПГ подчерта: „Няма да чуете такива неща от КПГ. Убедени сме, че само народът, вървейки рамо до рамо с КПГ, може да стане главният герой на събитията и да обърне всичко с главата надолу.

Основното е да се реши да го направи!“.

 

koutsoumpas-syskepsi-menidi-5
koutsoumpas-syskepsi-menidi-8

Д. Куцумбас се спря подробно на проблемите, пред които са изправени работниците в работническите квартали, и добави: „Какъвто и проблем да разгледаме, заключението е едно и също: капиталистическият път на развитие, тази държава, която е враждебна към нашия народ, и тази порочна система не са създадени, за да обслужват нуждите на мнозинството, на работниците и народа. Те са създадени, за да обслужват интересите на едно незначително малцинство и за тази цел постоянно издигат непреодолими бариери пред народа и младежта, пречейки им да живеят така, както заслужават и както биха могли да живеят.

Ето, вече седем години правителството на НД, водено от Мицотакис, провежда тази политика с фанатична упоритост, поемайки властта от своите предшественициот СИРИЗА, които безсрамно спекулираха с надеждите на народа.Следователно гневът на значителната част от народа към това правителство е напълно оправдан, както и искането за неговата оставка.

Но важното е това, че трябва и неговата политика и курс да си отидат заедно с правителството. Партията Нова Демокрация, но и другите партии, които чакат своя ред за да поемат власта, са готови да продължат същия антинароден курс, въпреки предизборните си обещания, които правят сега, докато са все още в опозиция.

Ние, както винаги, ви гледаме право в очите и казваме: сегашното състояние на нещата не може да се промени с ремонти иповърхностно полиране на облика. Нито реформите, които правителството на НД подготвя, нито редовната смяна на управника на това варварство могат да подобрят същественно живота на народа.

Държавата, която съществува, за да служи на несправедливостта и експлоатацията, никога няма да се превърне в „правова държава“, както всички те лъжливо твърдят. Напротив, тя ще става все по-агресивна към народа, особено сега, когато противоречията и безизходиците на тази система са стигнали до открита конфронтация по цял свят.

Европейският съюз на корумпираните лобита, монополите и войната не е и никога няма да стане гарант за справедливост и за нашите права! Той ще става все по-антинароден, особено сега, когато ЕС губи позиции на фона на голямата конфронтация между САЩ и Китай за световното господство.

Експлоататорите и жертвите на експлоатацията никога няма да имат общи интереси. Нещо повече, вие които живеете в региона Мениди, в който са разположени стотици промишлени предприятия, знаете много добре кой произвежда богатствата и кой в ​​крайна сметка ги присвоява. Точно затова са необходим незабавен, коренненобрат, съвсем различен курс за страна, където народът ще има в своите ръце истинската власт.

В това именно бъдеще, се намират надеждата и прогресът за нас. За да бъдатудовлетворени всички съвременни нужди на народа е необходимо да имамеобщественна собственост върху средствата за производство, научно централно планиране на икономиката, услугите и обществения живот. И всичко това при условие, че работниците, гръцкият народ, наистина ще са начело на управлението.

Само КПГ има такава програма и я предлага открито пред народа. Именно за това КПГ, заедно с народното и работническо движение, да единствената и истинска работническа и народна опозиция на правителството на НД както в парламента, така и извън него.

Да, народната борба и дейността на КПГ бяха единствената реална противотежест на правителството през последните години, докато всичките останали партии му осигуряваха подкрепа и алиби! Именно тази борба и дейността на КПГ притиснаха правителството в ъгъла, разбиха пропагандата му на парчета и му нанесоха много горчиви поражения!

Затова сега е настъпило време да засилим народната борба, организацията и активноста в нашето движение, да разширим редиците на онези, които вървят рамо до рамо с КПГ.

Важни са не предишните политическите възгледи на всеки работник, а неговото място в обществото, класовата му позиция, това че се сблъсква със същите трудности и обективно има интерес от политическата програма и дейноста на КПГ.

Затова нека оставим зад гърба си съмненията и илюзиите! Нека се хванем за ръце и да вървим заедно по този труден, трънлив, но същевременно единствено надежден път за народа – пътя на борбата за радикалната промяна.

До пълната победа на нашия народ!

Докато настъпи зората на едно наистина ново, щастливо общество, където няма да има място за експлоатация на човек от човека и гръцкият народ ще стане истинският господар на своята красива страна!

КПГ е тук, още по-силна, още по-опитна, устойчива на всякакви изпитания, готова да отговори на зова на историята, на зова за социализъм!“

koutsoumpas-syskepsi-menidi-2
koutsoumpas-syskepsi-menidi-12