Преди още мастилото върху неустойчивото споразумение между САЩ и Иран да е изсъхнало, правителството побърза да обяви своето присъствие в Ормузкия проток, изпращайки там военноморски кораби. Независимо от това, под каква форма се осъществява тази нова мисия извън страната ни и каквато и да е нейната продължителност, едно нещо остава постоянно: гръцки военни се изпращат в епицентъра на събитията, обслужвайки интереси, чужди на гръцкия народ.
Това за пореден път показва, че военните разходи, които падат тежко върху народа ни, са насочени към непрекъснато и все по-голямо въвличане на страната в империалистическите планове на САЩ, НАТО и ЕС, за да се задоволят амбициите и интересите на чуждестранните и местните монополни компании.
Пълното мълчание на удобните опозиционни партии – както старите, така и „новите“ които сега се създават – относно това опасно развитие за нашия народ, и по-специално за Въоръжените сили, потвърждава, че тези партии споделят с правителството същите стратегически цели, в интерес на гръцката управляваща класа и нейните международни съюзници. Именно затова всички те се стремят да осигурят тази антинародна „стабилност“, основният компонент на която е по-нататъшното въвличане на страната ни във военните конфликти.
Изпращането на военни кораби в Ормузкия проток е изключено!
Изискваме незабавното закриване на военните бази на САЩ и НАТО, както и връщането в страната на личния състав на Въоръжените сили, служещ на мисии извън нашите граници.
В интерес на гръцкият народ е засилването на борбата срещу войните, в които е все по-дълбоко се въвлича от правителството и евроатлантическите партии!
АТИНА 17.06.2026
ПРЕССЛУЖБА НА ЦЕНТРАЛНИЯ КОМИТЕТ НА КПГ
